Ogólne - Ubezpieczenia ogólne

Wybierasz się na narty?

Wybierasz się na narty?

Nie zapomnij o kilku ważnych sprawach.

W części kraju już za klika dni rozpoczną się ferie zimowe, w pozostałych regionach rozpoczną się nieco później.

Wielu spośród nas planuje wyjazd w góry na narty. góry zimą są przecudne, latem zresztą też.

Zwracam Wam uwagę na kilka istotnych spraw, o których warto pamiętać, aby chwile przyjemności nie zmieniły się w lata finansowej udręki.

W mojej ocenie powinniście pamiętać o trzech sprawach związanych z zimowym szaleństwem, które mogą mocno nadwyrężyć domowe finanse.

1. Koszty leczenia za granicą RP i koszty akcji ratowniczych.

2. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów rehabilitacji powypadkowej.

3. Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym.

Jeśli spędzamy urlop w górach na terenie RP, to możemy sobie nie zaprzątać głowy kosztami leczenia za granicą. Co raz częściej jednak wyjeżdżamy na narty do Czech, Austrii, Włoch i innych krajów. W takiej sytuacji przytrafienie się nagłego zachorowania czy mniej lub bardziej poważnej kontuzji, złamania, może narazić nas często od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro kosztów z tytułu leczenia za granicą. Warto zatem pomyśleć o rozwiązaniach, które uchronią nas przed takimi kosztami. Takim rozwiązaniem jest oczywiście ubezpieczenie z tytułu kosztów leczenia za granicą. Poniżej przykłady kosztów takiego ubezpieczenia dla jednej osoby na okres 7 dni:

koszty leczenia do 100 000 PLN  składka jednorazowa 56 PLN

koszty leczenia do 200 000 PLN składka jednorazowa 64 PLN

koszty leczenia do 300 000 PLN składka jednorazowa 83 PLN

Jak widać wydatek nie wielki a zabezpiecza nas przed potencjalnie wysokimi opłatami za leczenie i akcje ratownicze.

Nieszczęśliwe wypadki, niezależnie od tego gdzie się przytrafią to bywają bolesne. Mam na myśli ból fizyczny ale portfel też mogą one „zaboleć”.

Złamana ręka czy noga uniemożliwia nam pracę często na wiele tygodni, przez co ulegają obniżeniu nasze dochody. Zwiększają się natomiast koszty leczenia i rehabilitacji powypadkowej. Ponad to czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne w ramach NFZ wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy, co praktycznie mija się z sensem rehabilitacji powypadkowej. Prywatne ubezpieczenie wypadkowe może nam zrekompensować zmniejszone dochody oraz zapewnić środki na przyspieszoną rehabilitację i leczenie.

Przykładowy zakres ubezpieczenia na kwotę 30 000 PLN z tytułu uszczerbku na zdrowiu, rehabilitację powypadkową do 6 000 PLN oraz koszty leczenia powypadkowego do 10 000 PLN , kosztuje rocznie od 400 PLN, również dla dziecka.

Niezależnie od tego gdzie spędzamy zimowy urlop to ponosimy odpowiedzialność za wyrządzenia innym osobom szkody np. poprzez potrącenie na stoku, doprowadzenie do urazu, narażenie na straty finansowe spowodowane wypadkiem w tym np. obniżeniem dochodów. Warto zatem pomyśleć o wykupieniu ochrony z tytułu Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. Taki ubezpieczenie często występuje przy okazji ubezpieczenia mieszkania lub kosztów leczenia za granicą. Ochrona z tytułu OC na poziomie 100- 200 tys. PLN to wydatek często kilku złotych.

Warto zatem być mądrym przed a nie po szkodzie!

Mariusz Zimecki
Doradca finansowy i ubezpieczeniowy
Może Ci się również spodobać
Emerytury
Planowanie wakacji i przyszłości emerytalnej.
Ubezpieczenia na życie
Ryzyko w sporcie amatorskim

Zostaw odpowiedź