Finanse osobiste

10 książek, które pomogą Ci lepiej zarządzać własnymi finansami.

W poprzednim artykule, pisząc o zasadach zarządzania finansami osobistymi, obiecałem kolejny tekst poświęcić krótkiemu opisowi  kilku książek, z którymi warto się zapoznać.  Oczywiście jest to subiektywny wybór, jednak przeczytana spora sterta książek pozwala mi wskazać te a nie inne. Wiedza zawarta w tych i innych pozycjach potwierdza, że fundamentalnymi zasadami zarządzania własnymi finansami są:

  1. Planowanie finansów – cash flow.
  2. Ochrona kapitału przed samym sobą. Wydawanie tego co zostanie po odłożeniu oszczędności, a nie oszczędzanie tego co zostanie po wydatkach.
  3.  Inwestowanie.
  4. Unikanie kredytów i rat.
  5. Rozwijanie się, zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności. Podnoszenie swojej wartości.
  6.  Nie podejmuj decyzji finansowych pod wpływem emocji.
  7. Wspieraj innych.

Więcej o tych zasadach przeczytasz tutaj.

A oto wspomniane książki.

Pozycją, z którą należy zapoznać się w pierwszej kolejności to Briana Tracy: Maksimum osiągnięć. Jest to książka nie tyle o finansach co o zarządzaniu sobą. Trudno poprawić efektywność zarządzania finansami nie poprawiając jednocześnie efektywności naszych działań, decyzji. Albert Einstein mawiał, że szaleńcem jest ten, który oczekuje innych rezultatów robiąc ciągle to samo. W książce Briana Tracy znajdziesz świetnie wyłożone zasady efektywnego życia, czerpania radości i satysfakcji z niego.  Autor krok po kroku opisuje jak przestać być życiową ofermą i zacząć panować nad swoim życiem, osiągnąć harmonię i radość życia. Niezależnie ile masz lat, na lekturę tej książki nigdy nie jest za późno. Poleć ją też swojemu dziecku jeśli wchodzi w dorosłe życie.

 

Jako wprowadzenie w świat finansów proponuję książkę Roberta T.Kiyosakiego: Poradnik bogatego ojca. Czyli w co inwestują bogaci – czego nie robią biedni i klasa średnia. Z pewnością pozycja znana dużej części czytelników tego bloga. Warto jednak do niej wracać a z pewnością warto z nią się zapoznać. Książka po którą powinien sięgnąć każdy kto chce mieć większą świadomość finansową i umiejętność właściwego zarządzania finansami. Znajdziesz w tej pozycji podstawy zasad inwestowania, minimalizowania ryzyka inwestycyjnego oraz zachowania płynności finansowej. Pokazane w niej schematy i błędy w myśleniu o finansach pozwolą otworzyć oczy  na to, że lepsze bardziej zasobne życie jest możliwe i to nie kosztem nadmiernych wyrzeczeń. Świetna i praktyczna książka.

Chyba jedną z ważniejszych pozycji w zakresie edukacji finansowej jest książka T.Harv Ekera: Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie. Każdy z nas ma własny schemat pieniędzy, zakorzeniony w podświadomości, wyniesiony z domu rodzinnego czy szkoły. To własnie ten schemat decyduje o naszym sukcesie finansowym. T.Harv Eker pokazuje jak zmienić ten schemat, jak zmienić nasze myślenie o finansach, jak się „przeprogramować ” i wejść na drogę finansowej wolności. Autor pokazuje konkretne strategie zarządzania finansami niezależnie od ich wielkości. Bycie bogatym zaczyna się w naszym umyśle. Obowiązkowa lektura dla każdego kto ma dość braku pieniędzy i chce coś zmienić w swoim życiu finansowym.

 

Bodo Schafer w książce  Droga do finansowej wolności, pokazuje drogę do dobrobytu, bezpieczeństwa finansowego, pokazuje że droga ta jest dostępna dla każdego. Autor przedstawia zdumiewająco proste i jednocześnie bardzo skuteczne techniki przynoszące zyski i obchodzenia się z pieniędzmi. Z książki tej poznasz 11 efektywnych metod niemalże natychmiastowego zwiększenia swoich dochodów, jak generować większe zyski, jak szybko pozbyć się długów, jak w zadziwiająco krótkim czasie zacząć żyć z procentów.

 

 

 

Ruchome schody do fortuny Davida Bacha, opisuje jak stworzyć zautomatyzowany plan budowania finansowego dostatku.  Autor przedstawia zasady zarządzania finansami osobistymi, które nie zabierają zbyt wiele czasu i nie angażują nas zbyt mocno, a prowadzą do satysfakcji i niezależności finansowej. David Bach uzasadnia dlaczego kluczowym elementem finansowego dostatku jest ochrona kapitału przed samym sobą, dlaczego należy z osiąganych przychodów płacić najpierw sobie i jak to zrobić.

 

 

 

Nieco trudniejsza w odbiorze od wcześniejszych pozycji,jednak bardzo wartościowa książka Roberta G. Allena: Jak pomnożyć źródła swoich dochodów,  opisuje proste, sprawdzone i skuteczne sposoby pomnażania dochodów. Z książki tej dowiesz się jak w prosty sposób kontrolować stan swoich finansów, szukać okazji inwestycyjnych na rynku nieruchomości, szybko i z niewielkim ryzykiem podwoić pieniądze na giełdzie, inwestować nadwyżki finansowe oraz zapewnić bezpieczną finansowo przyszłość swojej rodzinie i najbliższym.

 

 

Money. Mistrzowska gra. Tony Robbinsa jest źródłem praktycznej wiedzy podanej w przystępnej formie. Opierając się na badaniach oraz rozmowach z kilkudziesięcioma najbardziej znanymi finansistami, Tony Robbins opracował prosty, siedmioetapowy plan, który prowadzi do finansowej niezależności. Autor przedstawia przekonujące analizy oraz przytacza inspirujące historie, dzięki którym nawet zawiłe operacje finansowe stają się jasne. Opisuje m.in. instrumenty ubezpieczeniowe rozwiązujące problem emerytur, które w przyszłości nie pokryją naszych potrzeb.

Z książki Robbinsa może skorzystać każdy, bez względu na osiągane dochody. I nie chodzi wyłącznie o pieniądze, ale również o kreowanie jakości życia. Na marginesie warto wspomnieć o innej pozycji tego autora tj. Obudź w sobie olbrzyma –  książka opisująca tajniki samodoskonalenia, pozwalające dotrzeć do wyznaczonego celu.

Umieszczenie w tym zestawieniu książki Dlaczego chcemy żebyś był bogaty. Donalda J. Trumpa i Roberta T. Kiyosakiego, może wydawać się zaskakujące. Na stronach książki, autorzy walczą z postawą roszczeniową, która sprawia, że ludzie oczekują, że państwo , pracodawca lub rodzina się o nich zatroszczą. Celem autorów jest zainspirowanie klasy średniej do przejęcia kontroli nad swoim życiem, kontroli nad sprawami, na które mamy wpływ: zarządzaniem swoim czasem, świadomymi wyborami oraz zaangażowaniem w opieranie się przeciwnościom i przemieszczaniem się do klasy bogatych.
Autorzy dzielą się swoimi historiami, które inspirując, niosą ze sobą przesłanie i wskazówki, które mogą zmienić przyszłość finansową tych, którzy są zdecydowani, aby przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Sekrety amerykańskich milionerów, Thomasa J. Stanleya i Williama D. Danko to bardzo ciekawa książka , będąca efektem kilkudziesięciu lat pracy i analiz środowisk akademickich, badających co powoduje że jedni są bogaci a inni biedni. Czy bycie bogatym wiąże się z tym , że człowiek jest chciwy, pazerny, bezduszny, nieuczciwy czy też źródła bogactwa leżą gdzie indziej. Z lektury tej książki możemy dowiedzieć się wiele o sobie samym.  Większość ludzi ma o bogactwie całkowicie fałszywe pojęcie. Bogactwo nie oznacza bowiem – jak się powszechnie mniema – wysokich pensji czy zarobków. Jeśli nawet zarobiłeś dużo pieniędzy, lecz wszystko co zarobiłeś wydałeś, nie stanie się ani odrobinę bogatszy. Majątkiem jest tylko to, co udało ci się zgromadzić, a nie to, co wydałeś.

Rozważny inwestor Macieja Rogali to książka napisana właśnie dla osoby, która planuje pomnażać swoje pieniądze. Zawarta w niej jest odpowiedź na pierwsze, podstawowe pytanie: „Dlaczego tracimy, chociaż nienawidzimy ponoszenia strat?”. Autor pomoże przełamać opory przed podejmowaniem niezbędnych decyzji inwestycyjnych i zaproponuje kilka strategii: prostych, logicznych i zrozumiałych, dostosowanych do Twojego określonego, indywidualnego celu.  Zaletą tej pozycji jest uwzględnienie instrumentów finansowych dostępnych na polskim rynku.

 

 

Lista wartościowych książek w tym temacie jest oczywiście listą otwartą. W komentarzach możesz zaproponować inne ciekawe pozycje.

Dążenie do finansowej wolności wymaga czasu, wytrwałości i determinacji, nie stanie się to z dnia na dzień                    ( pomijam niespodziewane spadki czy wygrane w grach losowych).  Po drodze może Cię  spotkać niejedna porażka, pamiętaj jednak, że:

Klęskę na zwycięstwo zamienia,

Kto się nie zgubi we mgle zwątpienia.

Mariusz Zimecki
Doradca finansowy i ubezpieczeniowy
Może Ci się również spodobać
Finanse osobiste
Dzień z życia agenta
Finanse osobiste
7 zasad zarządzania finansami osobistymi, które mogą odmienić Twoje życie.

Zostaw odpowiedź