Ubezpieczenia ogólne

Urlop? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym.

Majowa pogoda oraz zbliżające się wakacje zachęcają do planowania wyjazdów urlopowych. Często wyjazdów za granicę.  Wyjazd do innych krajów bez ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą ma wiele wspólnego ze sportami ekstremalnymi. I tu i tu, konsekwencje niepożądanych, nieoczekiwanych zdarzeń często są bolesne i długotrwałe w skutkach.

Za oczywiste przyjmujemy, zgodnie ze stanem faktycznym, że w razie choroby czy wypadku w kraju możemy liczyć na opiekę medyczną w ramach NFZ, a za koszty akcji ratunkowych zapłaci państwo. To prawda, choć czasami zastanawiam się dlaczego za głupotę innych odpowiedzialność finansową ponosimy wszyscy. Tak czy inaczej przebywając na urlopie czy też w pracy za granicą musimy mieć świadomość , że jest tam nieco inaczej. W razie choroby, wypadku możemy otrzymać wysoki rachunek za usługi medyczne i akcję ratowniczą.

Poniżej koszty pomocy ambulatoryjnej w wybranych krajach:

Państwo                      Leczenie ambulatoryjne
Niemcy                                40-50 Euro
Grecja                                100–150 Euro
Egipt                                    35-75 Euro
Norwegia                            45-65 Euro
Hiszpania                           55-150 Euro
Włochy                                55-125 Euro
USA                                     75–535 USD

I koszty niektórych zabiegów medycznych:

Niemcy:  zapalenie wyrostka (5 dni w szpitalu) – 3 275 Euro

       udar mózgu (18 dni w szpitalu) – 19 170 Euro

Grecja:  kamica nerkowa (5 dni w szpitalu) – 11 758 Euro

Egipt:  wylew krwi do mózgu (14 dni w szpitalu) – 4 992 Euro

             zatrucie pokarmowe ( 1 dzień w szpitalu) – 1 339 Euro

Włochy:  operacja złamania kości udowej – 7682 Euro

                      operacja złamania kości podudzia – 3 305 Euro

USA:  podejrzenie zawału serca  (4 dni w szpitalu) – 54 989 USD

                         operacja złamania kości podudzia (2 dni w szpitalu) – 57 859 USD

O ile o pomocy ambulatoryjnej możemy szybko zapomnieć, to o pobycie w szpitalu i bardziej złożonych procedurach medycznych możemy pamiętać znacznie dłużej spłacając ich koszt.  A co jeśli będziemy musieli pokryć również koszty akcji ratowniczych? Sam transport śmigłowcem w Niemczech to koszt ok. 4 000 Euro w Austrii ponad 3 000 Euro.

Aby beztrosko wypoczywać mając świadomość solidnej ochrony w razie nagłego zachorowania czy wypadku należy pomyśleć o dwóch sprawach.

Po pierwsze o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego ( EKUZ)

Kartę tą może uzyskać bezpłatnie każdy objęty ochroną w ramach NFZ. Należy w siedzibie NFZ złożyć wniosek o jej wydanie. Wniosek ten można też złożyć online. Sam kilkakrotnie już to robiłem i muszę przyznać , że procedura działa sprawnie i po kilku dniach od złożenia wniosku otrzymywałem pocztą EKUZ. Karta ważna jest przez rok, dla emerytów przez trzy lata. Karta EKUZ działa tylko na terenie UE i EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia,Liechtenstein). Dzięki EKUZ jesteśmy traktowani jak obywatele danego kraju. Za darmo mamy to, co mają jego mieszkańcy, płacimy za to za co i oni płacą.  Sama karta EKUZ nie zapewni odpowiedniej ochrony. Nawet kiedy ją posiadamy, musimy liczyć się z wysokimi kosztami leczenia, karta nie pokryje kosztów akcji ratowniczych.

Kolejnym, drugim elementem naszego bezpieczeństwa na urlopie jest wykupienie indywidualnego ubezpieczenia podróżnego, turystycznego.  Ubezpieczyciele oferują często dwa rodzaje ubezpieczeń tego typu:

 • turystyczne – krótkoterminowe do 30 dni
 • podróżne – do 1 roku (dedykowane osobom pracującym za granicą)

Zakres ubezpieczenia obejmuje min.:

 • koszty leczenia za granicą, transportu, akcji ratowniczych, usługi assistance;
 • odpowiedzialność cywilną np. za szkody jakie wyrządzimy np. w hotelu czy innej osobie

W zależności od Ubezpieczyciela ubezpieczenie tego typu można poszerzyć o dodatkową ochronę np:

 • uszczerbek na zdrowiu wskutek wypadku;
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego przed utratą lub zniszczeniem;
 • sprzęt sportowy przed utratą lub zniszczeniem;
 • zwrot kosztów odwołanego wyjazdu, wycieczki itp.

Wykupując takie ubezpieczenie warto aby ono było faktycznie solidnym zabezpieczeniem, mam tu na myśli kwotę kosztów leczenia min. 100 000 Euro. Przykładowy koszt takiego ubezpieczenia na 7 dni w tym również OC na 50 000 Euro to ok. 55 PLN , dla czteroosobowej rodziny 220 PLN.  Biura podróży często w ramach wykupionego wyjazdu oferują również ubezpieczenie podróżne. Nie spotkałem jednak jak do tej pory odpowiednio wysokiego ubezpieczenia. Warto zatem przed wyjazdem załatwić sobie i wszystkim członkom rodziny kartę EKUZ i wykupić ubezpieczenie turystyczne, wówczas możemy spokojnie wędrować czy też wylegiwać się na egzotycznych plażach.

Mieszkając w Świnoujściu dbam o to by ciągle posiadać aktualną kartę EKUZ, wycieczki piesze czy rowerowe do sąsiednich Niemiec mobilizują mnie do jej posiadania. Do czego i was zachęcam.

Udanych wyjazdów urlopowych !

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Zimecki
Doradca finansowy i ubezpieczeniowy
Może Ci się również spodobać
Ogólne
Wybierasz się na narty?
Ubezpieczenia ogólne
O czym warto pamiętać podczas amatorskiego uprawiania sportów, aktywności fizycznej. Ubezpieczenia wypadkowe i od odpowiedzialności cywilnej.
4 komentarze
 • Kuba
  17 maja 2019 z 11:25

  Mam przez to rozumieć, że podczas wypadku w UE musiałbym płacić za karetkę i pomoc medyczną? Skąd taki pomysł? Niedorzeczne.

  • 30 lipca 2019 z 05:21

   W większości przypadków oczywiście , że nie. Karta EKUZ uprawnia do świadczeń medycznych identycznych jakie posiadają obywatele kraju w którym przebywamy. Jeżeli jednak Ci obywatele muszą płacić ( np. częściowo pokryć koszty ) za przyjazd karetki, śmigłowca to my również i w tym wypadku karta EKUZ niewiele pomoże.

 • 29 maja 2018 z 14:03

  Mariusz mam nadzieje ,że oprócz karty EKUZ masz również ubezpieczenie turystyczne

  • 29 maja 2018 z 14:07

   Dbam o to aby EKUZ mieć cały czas, ub. turystyczne zawsze wykupuję jak ruszam się poza naszą piękną Ojczyznę.

Zostaw odpowiedź