Ogólne

Odpowiedzialność

Kampania wyborcza nabiera tempa, politycy na wyścigi obiecują różnym grupom zawodowym coraz to nowe świadczenia i przywileje.  Znaczna część naszych rodaków w swoich decyzjach wyborczych będzie się kierowało tym kto da więcej. Niestety.  Ta część społeczeństwa liczy na to, że ktoś za nich weźmie odpowiedzialność za ich problemy życiowe, zapominając jednocześnie, że rząd dysponuje tylko tym co nam wcześniej zabierze w postaci różnych danin czy  podatków. Ludzie obdarowywani ponad miarę, ludzie za których inni rozwiązują ich problemy stają się na swój sposób ubezwłasnowolnieni i uzależnieni od darczyńcy. Może o to w tym wszystkim chodzi? Zniechęca się w ten sposób tą część społeczeństwa do odpowiedzialności, odpowiedzialności jako moralnego lub prawnego odpowiadania za swoje czyny. 

Tegoroczne lato dało się mocno we znaki rolnikom. Susza spowodowała w niektórych regionach straty w uprawach na poziomie 70 %.  Z raportów wojewodów wynika , że poszkodowanych jest ponad 200 tys. gospodarstw rolnych spośród blisko 1,4 mln istniejących w Polsce. Kilka tygodni temu rząd ogłosił, że przeznaczy na pomoc poszkodowanym rolnikom ponad 800 mln PLN. To znaczy, że każdy statystyczny Polak wyłoży na tę pomoc, poprzez podatki, ok. 22 PLN. Niby nie dużo, ale dlaczego mamy za to płacić skoro rolnicy nie poczuwali się na tyle zapobiegliwi, odpowiedzialni aby temu przeciwdziałać poprzez np.wykupienia  ubezpieczenia od suszy. W całym kraju takie ubezpieczenie wykupiło zaledwie 203 rolników (dwustu trzech) tj. 0,015 % spośród wszystkich gospodarstw rolnych. Dlaczego ja i ty mamy być odpowiedzialni za gospodarstwo rolnika skoro on sam nie jest. Każdemu z nas  może przytrafić się życiowy błąd dotkliwy w skutkach. Powinniśmy jednak sami próbować niwelować jego skutki, nie oglądając się aż komuś przyjdzie ochota ponosić konsekwencje naszej niefrasobliwości czy braku odpowiedzialności. W wielu wypadkach wystarczy wykupić wcześniej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.  Kolejnym przykładem nieodpowiedzialnych postaw jest brak polisy OC pojazdu samochodowego.  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje , że nawet do 250 tys. pojazdów nie ma wykupionego takiego ubezpieczenia. Ubezpieczenia obowiązkowego.  Jeżeli sprawcą wypadku w którym będą ranni lub ofiary śmiertelne będzie kierowca  nie posiadający ubezpieczenia OC to konsekwencje spadną na nas wszystkich. To z naszych podatków będą pokrywane koszty leczenia poszkodowanych , wypłacane będą renty wypadkowe, rodzinne likwidowane będą szkody materialne. Często podnoszony w takich sytuacjach argument, że za głupotę kierowcy nie może odpowiadać jego rodzina nie przekona rodziny poszkodowanego, która to musi ponosić konsekwencje finansowe i emocjonalne wypadku.

Klika miesięcy temu mój znajomy został dotkliwie pobity przez dwóch osiłków, tylko dlatego, że stanął w obronie napastowanej kobiety. W wyniku pobicia doznał licznych obrażeń i złamań.  I co się dzieje? Ano nic specjalnego. Sprawcy owszem odpowiedzą karnie za pobicie ale koszty leczenia pobitego poniesiemy my wszyscy. Koszt odbywania kary przez sprawców pobicia również nas obciążą. Poszkodowany poniesie koszty obniżonego dochodu w trakcie zwolnienia lekarskiego, rehabilitacji, leków itp.  Takich przykładów można by mnożyć.

Niechęć do brania odpowiedzialności za własne wybory, czyny jest dosyć powszechna. Tym bardziej, że kiedy bierzemy odpowiedzialność za własne życie to dzieje się straszna rzecz, nie ma na kogo zwalić winy za nasze niepowodzenia, błędy. To straszne !

George Bernard Shaw mawiał: Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego się większość ludzi obawia.

Aż strach pomyśleć, że czeka nas dwa lata kampanii wyborczych, do samorządów, parlamentu, europarlamentu i wreszcie wybory prezydenckie.

Bądźmy odpowiedzialni, nie bójmy się tego.

Mariusz Zimecki
Doradca finansowy i ubezpieczeniowy
Może Ci się również spodobać
Ogólne
Wybierasz się na narty?
Ogólne
W jakim celu ten blog

Zostaw odpowiedź