Rozwój osobisty

Jak osiągnąć to co sobie naobiecywałeś?

Czy podobnie jak co roku tak i w minioną noc sylwestrową naobiecywałeś sobie i otoczeniu osiągnięcie jakichś celów? Podjąłeś wyzwanie rzucenia palenia, zgubienia zbędnych kilogramów a może nauczenia się nowego języka?  Dzisiaj być może zastanawiasz się jak z tej sytuacji wybrnąć , wycofać się rakiem a być może jednak zastanawiasz się jak zrealizować noworoczne postanowienia, jak osiągnąć wytyczone cele?

Jest tylko jedna ku temu droga, innej nie ma.  Tą drogą jest:

DECYZJA —> PLAN —> DZIAŁANIE

 

Podjęcie świadomej decyzji, wytyczenie celu realnego i mierzalnego a na dodatek umiejscowionego w czasie jest fundamentem dalszego działania. Konsekwencją podjęcia decyzji o wyznaczenia celu powinno być opracowanie planu jego realizacji. Mając plan osiągnięcia celu powinniśmy niezwłocznie przystąpić do jego realizacji , z żelazną dyscypliną i determinacją. Niby to wszystko takie proste, powszechnie znane, jednak wielu z nas przed kolejnym Sylwestrem ma poczucie niepowodzenia, nie zrealizowania zeszłorocznych celów. W końcu prędzej czy później aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia niepowodzenia, przestajemy sobie wyznaczać cele. Ludzie sukcesu nie lubią robić dokładnie tych samych rzeczy co nieudacznicy. Jednak ci pierwsi robią je, ponieważ wiedzą, że jest to cena, którą muszą zapłacić aby zrealizować swoje cele, aby osiągnąć sukces. Nieudacznicy tej ceny nie są w stanie zapłacić.

Za Brianem Tracy przytoczę metodę siedmiu kroków realizacji swoich celów:

 1. Zdecyduj się czego naprawdę chcesz, co chcesz osiągnąć.  W decyzjach tych bądź precyzyjny, nie mów, że chcesz schudnąć, mów ile i do kiedy chcesz schudnąć. Nie mów, że chcesz więcej zarabiać, mów ile chcesz zarabiać i od kiedy. Nie mów, że chcesz przebiec maraton, powiedz jaki, gdzie i kiedy.
 2. Zapisz swoje cele. Cel nie zapisany jest bezwartościowym, trochę jak dym na wodzie, z biegiem czasu rozprasza się i znika. Cel zapisany jest jak mapa, uświadamia nam kierunek dokąd powinniśmy zmierzać. Czasami jest jak wrzód na …, przypomina nam o swoim istnieniu i mówi, że powinniśmy coś z tym zrobić o ile znowu nie chcemy przed samym sobą świecić oczyma.
 3. Ustal termin realizacji celu. Określi realistyczne terminy, nie zakładaj np. że schudniesz w miesiąc 10 kg (co prawda jest to możliwe ale niezbyt zdrowe) skoro przez ostatni rok pomimo prób nie zgubiłeś nawet kilograma. Nie zakładaj że w ciągu roku podwoisz dochody skoro wymaga to podniesienia twoich kwalifikacji, a do tej pory miałeś z tym problem.  Pamiętaj jednak, że okoliczności związane z realizacją celu mogą się istotnie zmieniać, nie wahaj się wówczas dostosować termin jego realizacji do nowej sytuacji. Oby tylko nie było to coroczną rutyną.
 4. Zrób listę rzeczy, jakie przyjdą ci do głowy, które możesz zrobić aby osiągnąć cel. Zrób listę przeszkód i trudności, które mogą utrudnić ci realizację celu. Zrób listę umiejętności i wiedzy, które ułatwią ci osiągnięcie celu. Zrób listę ludzi z którymi możesz współpracować i którzy będą cię wspierać w realizacji celu.
 5. Uporządkuj swoją listę pod względem priorytetów i kolejności działania. Ustal etapy działania, spisz plan realizacji celu.
 6. Zacznij natychmiast działać według tak przygotowanego planu. Nie zaczynaj działać od następnego poniedziałku czy od jutra, zacznij dzisiaj, teraz.
 7. Codziennie rób coś co przybliży cię do głównego celu. Codziennie nawet mały krok przybliży cię do sukcesu, masz jeszcze 363 dni.

Jeżeli z góry postanowisz, że nigdy się nie poddasz, to twój sukces jest niemal pewny. Osiągniesz cel, nikt i nic, poza tobą, cię nie zatrzyma. Głównym zagrożeniem w realizacji twojego celu jest pokusa pozostawania w strefie komfortu. Za każdym razem, gdy decydujesz, że chcesz zrobić coś nowego, niejako zmuszasz się do wykroczenia poza strefę komfortu, czyli poza tą strefę, która jest ci znana, w której wiesz jak się poruszać. Aby zrealizować cel, którego nigdy wcześniej nie realizowałeś, będziesz musiał robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś, być może będziesz musiał zdobyć umiejętności, których nigdy wcześniej nie posiadałeś. Będziesz musiał stać się osobą, którą nigdy wcześniej nie byłeś, rozwinąć cechy osobowości, których wcześniej nie posiadałeś.

Lenistwo daje poczucie komfortu, pozwala pozostawać w obrębie tego, co znajome, co daje poczucie spokoju. Tyko ambitni, którzy chcą mieć wpływ na własne życie, stawiają sobie cele, a następnie znajdują w sobie wystarczającą siłę woli, aby pokonać wewnętrzne pragnienie komfortu, swoje słabości i wady.

I na koniec pamiętaj o tym , że :

LUDZIE SUKCESU KONCENTRUJĄ SIĘ NA MOŻLIWOŚCIACH, NIEUDACZNICY NA PRZESZKODACH.

 

 

Mariusz Zimecki
Doradca finansowy i ubezpieczeniowy
1 komentarz
 • ZBIGNIEW
  4 stycznia 2019 z 10:26

  TAK JEST LUDZIE SUKCESU SKUPIAJĄ SIĘ NA MOŻLIWOŚCIACH ! ŚWIĘTA PRAWDA !

Zostaw odpowiedź