Ogólne - Ubezpieczenia na życie - Ubezpieczenia ogólne

Lato,lato, lato czeka…


Już za parę dni, za dni parę
Weźmiesz plecak swój i gitarę

Wakacyjne ubezpieczenia. O czym warto pamiętać?

Zbliża się kolejny sezon urlopowy. Godziny dzielą nas od lata kalendarzowego a dzieciaki od upragnionych wakacji. Niektórzy wyjechali, inni czekają aż dzieci skończą szkołę lub przedszkole, by wybrać się na upragniony zagraniczny wypoczynek. Mało kto już dzisiaj bierze plecak , gitarę i rusza w świat. Dzisiaj wsiadamy do własnych samochodów , korzystamy z tanich linii lotniczych a co niektórzy z pociągów. Już nie tylko Polska ale niemal cały świat jest dla nas dostępny w sezonie urlopowym. Tradycyjnie już niektórzy zapominają o dobrym przygotowaniu się do wyjazdu. By spokojnie spędzać czas, nie martwiąc się o nic – koniecznie pamiętajcie o ubezpieczeniu siebie i swojej rodziny. Dzisiaj kilka porad, jak się dobrze przygotować do wakacyjnej eskapady.

Zagranicą spotkać Was mogą różne przykre wydarzenia, które, jeżeli nie będziecie od nich ubezpieczeni, mogą Wam nie tylko popsuć urlop, ale i słono kosztować.

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia także powinny myśleć o kupnie polisy. NFZ nie pokrywa, bowiem wszystkich kosztów, na przykład nie zwróci pieniędzy za akcję ratunkową, transport zwłok czy chorego do domu. Koszty leczenia natomiast pokrywa w takim zakresie, w jakiem są one refundowane w Polsce, a za granicą mogą być one o wiele wyższe.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Przed wyjazdem za granicę koniecznie wyróbcie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ważna na terenie Unii Europejskiej, Lichtensteinu, Szwajcarii, Norwegii i Islandii i potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu za granicą.

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne , wniosek o jej wystawienie można złożyć on-line. Dosyć sprawnie są wystawiane i przesyłane zainteresowanym listownie. Pamiętać tylko trzeba żeby robić to z 2-3 tygodniowym wyprzedzaniem.

Wiecej o EKUZ znajdziecie w moim wcześniejszym artykule.

Ubezpieczenia kosztów leczenia

Polisy tego typu dzielą się na dwie grupy: turystyczne zawierane na okres od doby do 30 dni oraz ubezpieczenia długoterminowe, obowiązujące do roku.

Ubezpieczenia turystyczne mają zabezpieczyć koszty leczenia w całości (do sumy ubezpieczenia), koszty akcji ratowniczej, poszukiwawczej, transportu chorego i osób bliskich do kraju oraz dostarczenia leków. Koszt ubezpieczenia czteroosobowej rodziny (wyjeżdżającej na przykład do Chorwacji, Włoch, Francji) na kwotę prawie 50 tysięcy euro i 10 tysięcy euro z tytułu odpowiedzialności cywilnej to koszt nieco ponad 100 złotych. Dlatego nie warto oszczędzać, gdy można zostać obciążonym gigantycznymi kosztami leczenia.

Ubezpieczenia długoterminowe są przeznaczone dla osób, które często wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych, zawodowych czy rodzinnych, na przykład kierowcy, którzy podróżują po Europie i świecie. Kosz roczny takiego ubezpieczenia to kwota od 370 złotych wzwyż w zależności od wybranego zakresu i wysokości ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW

Przed wyjazdem warto też wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy ono zdrowia i życia ubezpieczonego. Może zostać wykupione jako osobna polisa, ale może też być składową kompleksowego ubezpieczenia. Przy zawieraniu umowy koniecznie sprawdźcie, jakich sytuacji dotyczy, na przykład czy jesteście chronieni w czasie jazdy na nartach, na rowerze, nurkowania czy żeglarstwa czy innych sportów ekstremalnych, których uprawianie planujecie. Pamiętajcie też o wysokości ubezpieczenia, im wyższa kwota, tym większe będzie ewentualne odszkodowanie. Bo jeżeli wykupicie polisę na 10 tys. zł, to za utratę 10 procent sprawności (10% uszczerbku na zdrowiu) dostaniecie zaledwie tysiąc złotych. Zwróćcie uwagę czy wasz pakiet wypadkowy zawiera również pokrycie kosztów rehabilitacji i leczenia powypadkowego, nie kosztuje to zbyt wiele a warto mieć.

Ubezpieczenie OC

Oczywiście dobrze jest też pamiętać o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Pokrywa ono koszty szkód wyrządzonych innym osobom lub przedmiotom do nich należącym nie tylko przez osobę, która wykupiła polisę, ale także przez zwierzęta i osoby, które towarzyszą ubezpieczonemu podczas podróży i za które ponosi ona odpowiedzialność. Takie ubezpieczenie przyda się w przypadku, gdy Wasze dzieci spowodują jakieś straty w wynajętym samochodzie czy w hotelu, w którym będziecie mieszkać. Wiecie jak jest z dzieciakami, no czasami się nie upilnuje, walnie taki maluch kamieniem w samochód i mamy problem.

Ubezpieczenie od zgubionego/zniszczonego bagażu

To ubezpieczenie, które cieszy się mniejszą popularnością od polis dotyczących kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków, ale zdecydowanie je Wam polecam! A sytuacje, w których bagaż ginie lub zostaje skradziony nie są takie rzadkie. I lepiej je wcześniej przewidzieć. Pamiętajcie też o natychmiastowym powiadomieniu policji, jeżeli podejrzewacie, że bagaż został skradziony. Warto przeczytać szczegółowo warunki wypłaty odszkodowania, żebyście nie byli zaskoczeni, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania, bo na przykład niedostatecznie pilnowaliście swojego bagażu.

Ubezpieczenie od rezygnacji z wykupionych wakacji lub lotu samolotem

To ubezpieczenia, które od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Weźcie je pod uwagę! Są sytuacje, których nie jesteście w stanie przewidzieć i zdarza się, że z wykupionych pół roku wcześniej wakacji lub przelotu samolotem musicie zrezygnować na kilka dni przed wylotem czy wyjazdem. Opcje z elastyczną płatnością są droższe, a promocje, za które trzeba zapłacić z góry, ale są bezzwrotne, kuszą atrakcyjnymi cenami. I w razie na przykład choroby musicie się zdecydować czy zrezygnować z wyjazdu czy wybrać się mimo wszystko w podróż. Dlatego warto skorzystać na wszelki wypadek z polisy od rezygnacji z wycieczki lub niemożności skorzystania z biletu lotniczego. Posiadacz takiego ubezpieczenia może liczyć na zwrot pieniędzy, jeżeli przyczyny rezygnacji z wyjazdu czy przelotu są niezależne od właściciela.Pamiętajcie, że musicie taką polisę wykupić jak najszybciej po opłaceniu wakacji lub biletu lotniczego.

Zawsze powtarzam swoim klientom: pamiętajcie – lepiej mieć ubezpieczenie i go nie potrzebować niż nie mieć ubezpieczenia a potrzebować z niego skorzystać. Udanych wakacji, bez potrzeby korzystania z wykupionych polis!

czytaj więcej
Ogólne

Odpowiedzialność

Kampania wyborcza nabiera tempa, politycy na wyścigi obiecują różnym grupom zawodowym coraz to nowe świadczenia i przywileje.  Znaczna część naszych rodaków w swoich decyzjach wyborczych będzie się kierowało tym kto da więcej. Niestety.  Ta część społeczeństwa liczy na to, że ktoś za nich weźmie odpowiedzialność za ich problemy życiowe, zapominając jednocześnie, że rząd dysponuje tylko tym co nam wcześniej zabierze w postaci różnych danin czy  podatków. Ludzie obdarowywani ponad miarę, ludzie za których inni rozwiązują ich problemy stają się na swój sposób ubezwłasnowolnieni i uzależnieni od darczyńcy. Może o to w tym wszystkim chodzi? Zniechęca się w ten sposób tą część społeczeństwa do odpowiedzialności, odpowiedzialności jako moralnego lub prawnego odpowiadania za swoje czyny. 

czytaj więcej
Ogólne

Królowie życia, jeszcze jeden dzień z życia agenta.

Praca agenta ubezpieczeniowego potrafi być wyczerpująca, potrafi też skłonić do refleksji. Nie wiem dlaczego ale większości moich rozmówców, potencjalnym klientom, wydaje się , że są nieśmiertelni. Wypadki, choroby dotkną innych ale nie ich, oni mają patent na nieśmiertelność są królami życia.

czytaj więcej
Ogólne

Jeszcze jeden dzień z życia agenta

Jeszcze jeden dzień z życia agenta.

No może nie dzień a powiedzmy kilka ostatnich dni.

Moje biuro w Świnoujściu, spokojny , rozplanowany, dzień pracy przerywa dźwięk telefonu.  W słuchawce słychać szloch, po chwili „ mąż nie żyje”. Dzwoniła żona marynarza, miał 55 lat. Dopadł go zawał na statku. Szybki transport do kliniki w Bostonie, najlepsza opieka, nie pomogło.  Zmarł.  Dopiero co ukończony dom, nowo narodzony wnuk. Nic tylko cieszyć się życiem i odcinać kupony. Żona wieloletnia agentka ubezpieczeniowa, od lat poza zawodem, o ubezpieczeniach „ wiedziała dużo i lepiej”.  Wbrew radom, obniżała sumy ubezpieczenia do minimalnych,  za każdym razem twierdząc , że jemu bardziej potrzebny jest kapitał emerytalny. Już nie. Odszkodowanie? To co uzbierał, kapitał emerytalny.

czytaj więcej
Emerytury - Ogólne - Ubezpieczenia na życie

Planowanie wakacji i przyszłości emerytalnej.

Planujesz wakacje? Zaplanuj również swoją przyszłość finansową.

Dzisiaj chciałbym wrócić do tematu planowania przyszłości finansowej, emerytalnej.

Niestety tak to już jest, że ludzie zwykle więcej czasu poświęcają na planowanie wakacji niż na planowanie swojej finansowej przyszłości. A trzeba pamiętać, że to gdzie dzisiaj jesteś jest wynikiem Twoich wczorajszych wyborów. Decyzje z przeszłości doprowadziły Cię do Twojego miejsca w teraźniejszości. Dzisiejsze decyzje też będą miały swój skutek.

czytaj więcej
Ogólne - Ubezpieczenia ogólne

Wybierasz się na narty?

Wybierasz się na narty?

Nie zapomnij o kilku ważnych sprawach.

W części kraju już za klika dni rozpoczną się ferie zimowe, w pozostałych regionach rozpoczną się nieco później.

Wielu spośród nas planuje wyjazd w góry na narty. góry zimą są przecudne, latem zresztą też.

Zwracam Wam uwagę na kilka istotnych spraw, o których warto pamiętać, aby chwile przyjemności nie zmieniły się w lata finansowej udręki.

czytaj więcej
Finanse osobiste - Ogólne

Dzień z życia agenta

2 stycznia, pierwszy dzień pracy po świąteczno-noworocznym lenistwie. Spokojną atmosferę pracy przerywa około południa wizyta starszej, dystyngowanej kobiety. Wyraz jej twarzy zdradza bagaż trosk i problemów.

Trzęsącymi się rękoma wyciąga z torebki pomięte zwoje kartek. Podając mi je mówi, że jej partner był u mnie ubezpieczony, i że zmarł kilka dni przed Wigilią. Szybki rzut oka na wręczone przez panią Zofię * dokumenty, sprawdzenie w komputerowej bazie danych i … nie wiem co mam jej powiedzieć. Pan Antoni * trzy lata wcześniej wykupił ubezpieczenie wypadkowe. Twierdził, że pracując na budowie w Niemczech jest mu potrzebne „bo wie Pan różnie może się zdarzyć na budowie”. Niestety nie dał się przekonać na standardowe ubezpieczenie na życie.

czytaj więcej
Ogólne

W jakim celu ten blog

Ubezpieczeniami zajmuję się już od 20 lat. Dosyć szybko wspinałem się na kolejne szczeble ” kariery” w tej branży. Dzisiaj prowadzę samodzielne biuro, zatrudniam kilka osób i kolejnych kilka chętnie wprowadziłbym do pracy w tym zawodzie. Jestem wielokrotnym członkiem elitarnego, międzynarodowego stowarzyszenia MDRT, mam dobre relacje z większością moich klientów, spełniłem się zawodowo. Właśnie! Tak jeszcze jakiś czas temu uważałem, stanąłem w miejscu na szczycie a wokół świat gna do przodu, w pewnym momencie poczułem się jak dinozaur w przededniu wymarcia. Nie ! Koniec stagnacji, idę dalej, trzeba zdobywać kolejne szczyty. Jedną z tych nowych dróg na szczyty są social media i wszystko to, co z nimi się wiąże.

czytaj więcej